Jak wybrać dobrego dentystę?

Znalezienie sprawdzonego dentysty, do którego można pójść z każdą dolegliwością, wymaga czasu. Na co zwrócić uwagę?

Do gabinetu stomatologicznego należy chodzić systematycznie, najlepiej raz na pół roku, aby specjalista mógł wtedy wykonać dokładny przegląd jamy ustnej oraz wykonać właściwe leczenie, gdy będzie ono konieczne. Wielu pacjentów ma jednak trudności z wybraniem odpowiedniego dentysty. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

Dentysta – lepiej prywatnie czy na NFZ?

W pierwszej kolejności warto bliżej przyjrzeć się jednej ważnej kwestii, a mianowicie leczeniu stomatologicznemu dostępnemu na NFZ oraz w gabinetach prywatnych. Według statystyk Polacy wolą leczyć się w gabinetach prywatnych – nawet wtedy, gdy mają opłacone ubezpieczenie zdrowotne uprawniające do korzystania z leczenia bezpłatnie w ramach NFZ.

Dlaczego wolimy dentystę prywatnie? Przede wszystkim to kwestia zakresu oraz jakości usług. Koszyk świadczeń dostępnych w gabinetach państwowych jest bardzo ubogi. Przykładowo, w gabinecie stomatologicznym na NFZ nie można wykonać leczenia kanałowego zębów trzonowych – w tym przypadku lekarz może zaoferować jedynie… wyrwanie i wstawienie protezy. Druga kwestia to jakość usług. W gabinetach działających na NFZ stosuje się starszej generacji materiały, ponieważ są one tańsze od tych nowoczesnych. Na NFZ nie wykona się zatem plomby kompozytowej światłoutwardzalnej – najtrwalszej i najbardziej estetycznej. Zatem wtedy, gdy pacjentowi zależy na estetycznym wyglądzie uśmiechu na lata, wybór jest oczywisty i jest to gabinet prywatny.

Jak wybrać dobry gabinet dentystyczny?

Gabinetów dentystycznych działających prywatnie jest mnóstwo. Często pojawia się zatem problem z wyborem tego odpowiedniego. Dobry dentysta jest na wagę złota, dlatego warto poświęcić odrobinę czasu, aby go znaleźć.

Przy poszukiwaniu dobrego gabinetu dentystycznego warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

  • zakres dostępnych zabiegów – im jest on szerszy, tym lepiej, ponieważ w jednym gabinecie można wykonać wtedy różne rodzaje zabiegów
  • wyposażenie gabinetu – powinno być nowoczesne, na przykład gabinet powinien wykonywać leczenie endodontyczne pod mikroskopem, powinien też wykonywać na miejscu zdjęcia RTG
  • podejście personelu – profesjonalna, kompleksowa oraz miła obsługa są bardzo ważne, aby leczenie mogło być komfortowe
  • pozytywne opinie – obecnie można znaleźć je w internecie, ale należy brać poprawkę na to, że część z nich może być elementem reklamy 

Warto także pytać o rekomendacje, na przykład wśród rodziny, znajomych, na stronach internetowych – w portalach społecznościowych, na forach. Można wtedy otrzymać adresy gabinetów stomatologicznych, których pacjenci są zadowoleni ze świadczonych usług.

Czy dobry dentysta prywatny musi być drogi?

Za wizytę w prywatnym gabinecie stomatologicznym należy zapłacić. Wiele z nich publikuje swoje cenniki na stronach internetowych. Można wtedy porównać ze sobą ceny poszczególnych zabiegów pomiędzy różnymi gabinetami. Warto wskazać, że dobry dentysta wcale nie musi być drogi, ale z drugiej strony powinniśmy pamiętać o tym, żeby nie kierować się przy jego wyborze tylko i wyłącznie najniższą ceną. Niektóre gabinety mogą zaoferować swoim klientom możliwość rozłożenia płatności na raty – to wygodny sposób spłaty większych kosztów, na przykład wykonania implantu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

55 + = 59

Powrót do góry