Jakimi chorobami zajmuje się psychiatria?

Jakimi chorobami zajmuje się psychiatria?

O chorobach psychicznych nie mówi się często, jednak są one poważnym problemem dotykającym wielu osób.

Zaburzenia psychiczne mogą dotknąć każdego. To nie tylko poważne schorzenia wymagające leczenia szpitalnego, lecz również dolegliwości mniej nasilone, lecz też przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu. Stany lękowe, depresja, nerwica – to tylko niektóre z nich. Warto wtedy udać się do specjalisty w ich diagnozowaniu i leczeniu, czyli do lekarza psychiatry.  Kiedy pomoże psychiatra?

Kim jest lekarz psychiatra?

Psychiatra jest lekarzem, który uzyskał swoje wykształcenie w trakcie studiów medycznych. Nie należy zatem mylić go z psychologiem, który nie ma uprawnień lekarza. W swojej praktyce psychiatra zajmuje się rozpoznawaniem, zapobieganiem i leczeniem chorób i zaburzeń psychicznych u osób dorosłych, dzieci i młodzieży. Leczenie psychiatryczne może obejmować leczenie farmakologiczne, psychoterapię. Również, w określonych przypadkach, wskazane jest leczenie szpitalne. Gdy chodzi o dziedzinę medycyny jak psychiatria Kraków jest jednym z wielu miast w Polsce, gdzie można skorzystać z pomocy lekarzy psychiatrów. 

Jakimi chorobami zajmuje się psychiatra?

Lekarz psychiatra zajmuje się szeroko pojętymi zaburzeniami i chorobami psychicznymi. To rozbudowany katalog dolegliwości, które mogą mieć różny stopień nasilenia. Nauka nie zna jeszcze w pełni mechanizmów ich powstawania, stąd też skuteczne zapobieganie takim dolegliwościom nie zawsze jest możliwe. Wskazuje się głównie na biologiczne przyczyny, które wynikają z przemian biochemicznych zachodzących w mózgu. Zaburzenia i choroby psychiczne mogą być również efektem różnych zdarzeń w życiu człowieka, między innymi traumatycznych wydarzeń, na przykład uczestnictwa w wypadku.

Zaburzenia i choroby, którymi zajmuje się psychiatra:

 • choroba afektywna dwubiegunowa
 • depresja
 • mania 
 • myśli i skłonności samobójcze
 • nerwica
 • psychoza
 • schizofrenia
 • syndrom DDA
 • uzależnienia
 • zaburzenia lękowe
 • zaburzenia odżywiania, w tym anoreksja, bulimia
 • zaburzenia osobowości
 • zaburzenia psychiczne
 • zespół stresu pourazowego

Kiedy udać się do psychiatry?

Wizyta u lekarza psychiatry wskazana jest wtedy, gdy zauważalne są zmiany w sposobie myślenia i zachowania, między innymi pod kątem pogorszenia samopoczucia, jego nagłych wahań. Również wskazaniem do konsultacji powinny być omamy wzrokowe i słuchowe, lęki, fobie. Nie zawsze osoba, która doświadcza zaburzeń i chorób psychicznych, zauważa objawy samodzielnie, dlatego też utrudnia to diagnostykę oraz rozpoczęcie leczenia. Zdarza się też, że objawy te są przez osobę skutecznie kamuflowane, na przykład w przypadku poważnych stanów depresyjnych, które mogą prowadzić nawet do samobójstwa.

Jak wybrać dobrego psychiatrę?

Do lekarza psychiatry można zapisać się na NFZ lub skorzystać z wizyty prywatnej. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego wiele osób, które chcą skorzystać z pomocy lekarza w specjalności psychiatria zastanawia się, gdzie umówić się na wizytę.

Chociaż osoby z ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ mogą korzystać z bezpłatnych konsultacji, czas oczekiwania na wizytę może wynosić nawet ponad pół roku. To zdecydowanie za długo, gdy pomoc psychiatryczna potrzebna jest jak najszybciej, na przykład u osoby z depresją albo manią. W związku z tym wielu pacjentów szukających psychiatry decyduje się na wizyty prywatne. Koszt konsultacji w prywatnym gabinecie psychiatrycznym wynosi najczęściej od około 150 do 200 złotych.

Jeden komentarz do “Jakimi chorobami zajmuje się psychiatria?

 1. Depresja – jak zachowywac sie przy osobie chorej na depresję? Znaczy.. wiem ze nie moge sie nad nią litowac itp ale zaczyna to na mnie negatywnie oddziaływać, sama zaczynam miec wahania nastroju i poczucie bezradności.
  Byl ktos w podobnej sytuacji ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 42 = 44

Powrót do góry