Korekcja uszu: wskazania, zabieg, cena

Korekcja uszu: wskazania, zabieg, cena

Gdy uszy nie wyglądają atrakcyjnie, można zdecydować się na zabieg polegający na ich korekcji. Co warto o nim wiedzieć?

Otoplastyka, ponieważ właśnie tak określana jest korekcja uszu, to zabieg operacyjny, którego zadaniem jest nadanie uszom odpowiedniego wyglądu. Najczęściej na taką interwencję decydują się osoby, które nie są zadowolone z wyglądu swoich uszu, co może powodować obniżoną samoocenę.

Na czym polega plastyka uszu?

Plastyka uszu pozwala na odpowiednie ukształtowanie małżowiny usznej i zmianę jej pozycji, aby dzięki temu nadać jej pożądany wygląd. Zabiegi plastyczne uszu są obecnie bardzo popularne i można wykonywać je nawet u najmłodszych pacjentów – dzieci. To właśnie u nich odstające uszy oraz inne wady anatomiczne uszu są częstym problemem i mogą stanowić trudności w kontaktach rówieśnikami, wywoływać kompleksy. Warto także zaznaczyć, że procedury te nie są skomplikowane i również nie powodują one poważnych skutków ubocznych.

Kiedy warto zdecydować się na otoplastykę?

Operacje plastyczne uszu są prowadzone w wielu przypadkach – nie tylko wtedy, gdy pacjent ma odstające od czaszki uszy. Również pomagają one w zmianie ich wyglądu wtedy, gdy dochodzi do różnych schorzeń czy urazów.

Wskazania do wykonania operacji plastycznej uszu:

  • odstające małżowiny uszne
  • ucho kalafiorowate, inaczej ucho zapaśnika
  • ucho satyra – szpiczasta końcówka ucha
  • mikrocja – wrodzony brak części małżowiny usznej
  • anocja – brak wykształconej małżowiny usznej
  • uszkodzenia powstałe na skutek urazów, na przykład wypadków samochodowych

Operacja plastyczna uszu – przebieg

Przed przeprowadzeniem zabiegu plastycznego uszu konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Wizyta konsultacyjna u lekarza obejmuje wtedy wywiad oraz badanie, a także wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu. Należy również wykonać odpowiednie badania, między innymi badania krwi. W przypadku najmłodszych pacjentów zabieg najczęściej prowadzony jest w znieczuleniu ogólnym, natomiast u tych starszych wystarcza znieczulenie miejscowe.

Operacja plastyczna polega na wykonaniu odpowiednich nacięć, wycięciu zbędnych tkanek, a potem na zszyciu ich tak, aby nadać uszom właściwy wygląd. Zazwyczaj cała procedura trwa około 2 godzin. Tego samego dnia można udać się do domu. Po zabiegu ważne jest również przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, między innymi noszenie specjalnej opaski, ochrona uszu przed urazami, naciągnięciem. Czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi najczęściej od 1 do 4 tygodni.

Ile kosztuje operacja plastyczna uszu?

Zabieg jak korekcja uszu nie jest związany z wysokim wydatkiem. Najczęściej należy przygotować się na koszt rzędu od 3500 do 4000 złotych w zależności od wybranej kliniki chirurgii plastycznej.  Do tej ceny należy doliczyć również dodatkowe wydatki, między innymi związane z konsultacjami lekarskimi, badaniami diagnostycznymi przed zabiegiem, akcesoriami potrzebnymi po wykonaniu procedury.

Więcej informacji o zabiegu oraz o cenach można znaleźć bezpośrednio na stronach klinik. 

Jeden komentarz do “Korekcja uszu: wskazania, zabieg, cena

  1. Czas po zabiegu nie jest zbyt przyjemny. Wspominam problemy z noszeniem czapki, wszystko mnie bolało. Jednak z dnia na dzien było lepiej.

    Co nie znaczy, ze żaluje zabiegu bo absolutnie nie żałuję. Odstające uszy byly moim wielkim kompleksem i obecnie czuję się o wiele lepiej. Żałuje, że tak długo zwlekałam z zabiegiem, powinnam się zdecydować na niego juz lata temu, kiedy byłam jeszcze w szkole średniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 31 = 36

Powrót do góry