Szukasz alternatywy dla ruchomej protezy? Wybierz implanty

Szukasz alternatywy dla ruchomej protezy? Wybierz implanty

Ruchome protezy zębowe są tanie, jednak często na tym kończą się ich zalety. Dobrą, chociaż dość drogą alternatywą są implanty stomatologiczne.

Wybranie odpowiedniej metody uzupełnienie braków zębowych ma bardzo duże znaczenie, ponieważ wpływa nie tylko na estetykę, lecz też na komfort pacjenta. Dzisiaj jako najnowocześniejszy sposób uzupełniania braków zębowych uznaje się implanty stomatologiczne.

Stały implant zamiast ruchomej protezy

Do uzupełnienia braków zębowych mogą być wykorzystane różne rodzaje protez. Są one dzielone na dwie kategorie: protezy ruchome i protezy stałe. Najczęściej wykonywaną ruchomą protezą zębową jest proteza akrylowa. Można zrealizować ją również na NFZ. To proteza umieszczana najczęściej na istniejących już zębach, lecz może być ona używana również przy całkowitym bezzębiu. Może wyglądać estetycznie i imitować naturalne zęby, jednak często jest niewygodna, może utrudniać mowę, wywoływać podrażnienia śluzówki. Także wymaga systematycznego czyszczenia oraz utrudnia jedzenie niektórych pokarmów. 

Alternatywą dla ruchomych protez zębowych są protezy stałe. W tym przypadku mowa o uzupełnieniach umieszczanych w jamie ustnej na stałe. Wówczas proteza może przez cały czas towarzyszyć pacjentowi, a także jest dla niego wygodniejsza, lepiej dopasowana, trwalsza. Do kategorii stałych uzupełnień protetycznych zaliczane są również implanty stomatologiczne. Można wykonać je tylko prywatnie i za opłatą. Warto jednak przyjrzeć im się bliżej, by cieszyć się pięknym uśmiechem i codziennym komfortem na wiele lat.

Implanty stomatologiczne – co warto o nich wiedzieć?

Implanty zębowe zbudowane są z trzech głównych elementów:

  • wszczep – najczęściej wykonany z metalu jak tytan i umieszczany w kości
  • korona lub inna proteza – umieszczana na wszczepie
  • łącznik – służący do połączenia tych dwóch elementów

Obecnie w gabinetach stomatologicznych można skorzystać z różnych rodzajów implantów stomatologicznych od wielu producentów. Tworzą one tak zwane systemy implantologiczne, które dobierane są indywidualnie do pacjenta.

Kiedy zastosować implanty zębów?

Implanty stomatologiczne mają bardzo szerokie zastosowanie i można wykorzystywać je w przypadku różnych typów braków zębowych. Pojedynczy implant może posłużyć do uzupełnienia braku powstałego po nieudanym leczeniu kanałowym czy też po złamaniu zęba. Implanty mogą być też z powodzeniem używane przy większych brakach. Ponadto stosowane są też przy całkowitym bezzębiu. Warto przy tym zaznaczyć, że implanty zapobiegają ubytkom w tkance kostnej, dlatego pomagają one w utrzymaniu właściwego zdrowia kości żuchwy i szczęki.

Ile kosztuje wykonanie implantów stomatologicznych?

Ceny implantów stomatologicznych nie są niskie, jednak warto wskazać, że takie uzupełnienie najczęściej wykonuje się raz na kilkadziesiąt lat. To powoduje, że stają się one dobrą alternatywą dla szybko niszczących się protez ruchomych. Wykonanie pojedynczego implantu zębowego oscyluje wokół 4 tysięcy złotych. Do tej opłaty mogą być też dodane inne, na przykład za diagnostykę, wykonanie odbudowy kości. Najlepiej udać się na badanie konsultacyjne do gabinetu, podczas którego stomatolog zasugeruje najlepsze metody leczenia oraz skalkuluje jego koszty.

Jeden komentarz do “Szukasz alternatywy dla ruchomej protezy? Wybierz implanty

  1. 2 lata temu utraciłam dwie jedynki w wypadku, co było dla mnie dramatem. Nie wyobrazałam sobie nosić protezy tak wieć postanowilam zdecydować się na wstawienie sobie implantów. I była to bardzo dobra decyzja. Wyglada to naturalnie, praktycznie tak jakbym odzyskała swoje uzębienie. Jest to jasne, wysoka kwota, ale nawet sie nie zastanawiajcie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

81 − = 72

Powrót do góry