Zalety i rodzaje rehabilitacji w chorobie Parkinsona

Zalety i rodzaje rehabilitacji w chorobie Parkinsona

Choroba Parkinsona polega na stopniowej utracie zdolności do samodzielnej egzystencji na skutek zmian zachodzących w ośrodkowym układzie nerwowym. W tej dolegliwości duże znaczenie ma rehabilitacja, ponieważ to właśnie dzięki niej można zadbać o sprawność chorego na dłuższy czas. Co warto wiedzieć na temat choroby Parkinsona i rehabilitacji prowadzonej w tej dolegliwości?

Jak rozpoznaje się chorobę Parkinsona?

Choroba Parkinsona jest rodzajem choroby zwyrodnieniowej, w której dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Zmiany zwyrodnieniowe dotykają wtedy komórek nerwowych, co powoduje powstanie postępujących dolegliwości, które prowadzą do utraty samodzielności przez chorego, a w końcowej fazie do jego śmierci.

Wśród objawów wskazujących na chorobę Parkinsona znajdują się między innymi:

  • zaburzenia równowagi
  • drżenie ciała
  • zubożenie ruchów
  • sztywność mięśni
  • trudności z wykonywaniem ruchów
  • pochylenie tułowia do przodu
  • osłabiona pamięć
  • zmiany psychiki – depresja, sztywność osobowości
  • zaburzenia mowy

Jak leczy się chorobę Parkinsona?

Obecnie w chorobie Parkinsona wykorzystuje się różne rodzaje metod leczniczych, które dobierane są zależnie od doświadczanych przez chorego objawów oraz od stopnia zaawansowania dolegliwości.

Najczęściej leczenie prowadzi się z wykorzystaniem farmakoterapii, ale wykorzystuje się również różne rodzaje zabiegów, między innymi polegające na założeniu elektrody do prowadzenia stymulacji głębokiej mózgu.

Lekarze wskazują również na to, że duże znaczenie ma również odpowiednia rehabilitacja prowadzona w tej dolegliwości. Pozwala ona na zachowanie sprawności i powoduje, że u chorego zmiany mogą postępować wolniej. W efekcie pozwala ona na podniesienie jakości życia.

Dlaczego warto rozpocząć rehabilitację w chorobie Parkinsona?

Osoby z chorobą Parkinsona są narażone na stopniowe problemy z poruszaniem się i wykonywaniem codziennych czynności. Właśnie dlatego bardzo duże znaczenie w ich leczeniu ma także rehabilitacja ruchowe oraz inne rodzaje terapii wspomagające funkcjonowanie.

Wśród najważniejszych zalet związanych z prowadzeniem rehabilitacji w chorobie Parkinsona wskazuje się przede wszystkim na:

  • poprawę funkcji motorycznych – dzięki temu osoba z chorobą Parkinsona może łatwiej wykonywać różne czynności, na przykład chodzić, ubierać się, jeść, zadbać o swoją higienę, dlatego na dłuższy czas może pozostać ona sprawna
  • poprawę funkcjo kognitywnych – dotyczy to między innymi zdolności do zapamiętywania, koncentracji, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu osoby
  • poprawę funkcji mowy – dzięki terapii mowy można uzyskać wtedy lepsze efekty, między innymi mowa jest wyraźniejsza, chory może łatwiej komunikować się z otoczeniem
  • podniesienie jakości życia – rehabilitacja pozwala chorym na cieszenie się życiem na dłużej, a przy tym wspomaga także działanie innych układów i narządów

Jak odbywa się rehabilitacja w chorobie Parkinsona?

O tym, jak wygląda rehabilitacja w chorobie Parkinsona, decyduje przede wszystkim stan chorego. Prowadzone są różne działania, między innymi w zakresie rehabilitacji ruchowej – gimnastyki leczniczej, terapii manualnych, a także z wykorzystaniem urządzeń do fizykoterapii.

Również bardzo dobre efekty zapewniają terapia mowy, medytacja, muzykoterapia.

Z rehabilitacji osoby chore mogą skorzystać w ramach NFZ, ale również w prywatnych placówkach, które oferują również specjalne rodzaje turnusów. Ważne jest również regularne prowadzenie rehabilitacji w warunkach domowych, co pozwala na uzyskanie jeszcze lepszych wyników.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 6

Powrót do góry